Jedinečný příběh, který stojí za čokoládou Divine, si zaslouží vaši pozornost, i když zrovna nepatříte mezi nadšené čokoholiky. Chceme-li ale začít od píky, musíme se vydat až do daleké  Ghany - právě tam totiž v roce 1993 založilo několik malých farmářů a pěstitelů kakaa družstvo Kuapa Kokoo.  Cílem bylo získat lepší přístup na mezinárodní trh a pomalu zlepšovat životní podmínky jednotlivých členů i celých komunit. O čtyři roky později došlo družstvo k odvážnému rozhodnutí vybudovat vlastní společnost na výrobu čokolády, což se jim také s pomocí firem Body Shop a Twin Trading podařilo. Světlo světa tak spatřila společnost The Day Chocolate Company se sídlem v Anglii a zanedlouho poté na trh uvedla svou první mléčnou čokoládu značky Divine. 

The Day Chocolate Company byla ovšem od samého začátku jiná než její evropští konkurenti. Nejen že její čokolády nesly certifikát fairtrade, ale samotní dodavatelé kakaa, totiž družstvo Kuapa Kokoo, vlastnili (a dodnes vlastní) významný podíl společnosti. Můžou se tak podílet na řízení firmy, mají kontrolu nad výrobou i prodejem čokolády a dostávají příslušný podíl ze zisku. Peníze pak investují do rozvoje technologického zázemí svých členů a na podporu rozvoje vzdělání. Za peníze utržené z prodeje čokolád se tak například hloubí studny a staví školy či zdravotní střediska. 

V roce 2007 prošla společnost velkou změnou, která se odrazila i v novém názvu - Divine Chocolate Limited. Sladké tabulky čokolád dostaly nový kabát zdobený tradičními západoafrickými symboly Adinkra. Divine Chocolate dnes patří mezi největší a nejznámější britské výrobce čokolád, který svým inovativním přístupem k podnikání inspiroval mnohé své následovníky, a tak si můžeme stále častěji pochutnávat na čokoládách s labelem Fairtrade.

Údaje o výrobci:

DIVINE CHOCOLATE LTD.
Sustainable Workspaces
Riverside Building County Hall, 3rd
Westminster Bridge Rd
London
SE1 7PB

info@divinechocolate.com


Najdete nás i na MALL.CZ