Šicí dílna

Projekt NAMA organizace Člověk v tísni, o.p.s podporuje chráněnou dílnu Karas Huisen Crafts na jihu Namibie. Dílna dává práci a obživu asi dvaceti ženám.

Projekt byl založen v roce 2004 v rámci mise v Namibii. Od roku 2009 vede chráněnou dílnu namibijská nezisková organizace Karas Huisen Crafts.

V chráněné dílně, která se nachází ve slumu na okraji města Keetmashoop našlo práci asi 20 žen. Vyšívání, výroba ozdob z korálků a pštrosích skořápek, výroba panenek z textilu – to vše patří k tradicím kmene Namů a Křováků, žijících v polopoušti. Dílna vytváří prostor pro rozvoj těchto tradičních řemesel a dovedností, které postupně upadají v zapomnění, a zároveň umožňuje chudým lidem ze slumu Tseiblaagte vydělat si peníze na živobytí pro sebe a své rodiny. Čistý zisk z prodeje těchto výrobků v České republice se vrací zpět do Keetmashoopu k lidem, kteří tyto hračky, výšivky a ozdoby vytvořili.

Dílna sídlí ve slamu Tseiblagtee, kde je obrovská nezaměstnanost. Systém sociálního zabezpečení v Namibii prakticky nefunguje a tak se nezaměstnanost stává palčivějším problémem než všudypřítomná nákaza virem HIV nebo tuberkulozou. Proto byla založena tato dílna, která poskytuje pracovní příležitost lidem, kteří by na běžné zaměstnání sotva dosáhli. Nejen že jim práce v rukodělné dílně pomáhá živit jejich mnohačlené rodiny, ale mohou také získat dovednosti, které později uplatní na volném trhu práce. Některé ženy díky školením, poskytnutým dílnou, založily vlastní podnikání a jdou tak příkladem ostatním členům komunity.

Nedílnou součástí programů v Namibii je i prevence přenosu HIV z matky na dítě. Díky dárcům Člověka v tísni dostávají kojící ženy sunar, aby jejich děti zůstaly zdravé. Příjemkyně pomoci se účastní pravidelných sezení se sociální pracovnicí, kde se sleduje vývoj dítěte a dodržování zásad správné výživy.

Chudí lidé mají také možnost dostat kozu, která se chová především na množení. Lidé, kteří kozu dostanou, absolvují školení, jak můžou tento dar nejlépe využít. Během roku se kozy rozmnoží a kůzlata jsou věnována dalším lidem. Tak se postupně zlepšuje situace více lidí.

Kupte si dárek, který udělá radost dvakrát!

Žádná položka

Najdete nás i na MALL.CZ